- pište mi všecko co chcete vědět o Vampyrske Akademii

4.kapitola VA 5

9. března 2011 v 18:44
Rozhodla jsem se, že bude nejlepší nemluvit s Adrianem s mým rozhovorem s jeho matkou. Nemusela jsem mít duševní síly, abych cítila jeho smíšené nálady, jak jsme se vraceli do bydlení pro hosty. Jeho otec ho rozzlobil, ale přijetí jeho matky ho těšilo. Nechtěla jsem ho trápit tím, že jeho matka je s námi v pořádku, protože to není trvalý vztah, jenom zábava.
"Tak ty jdeš pryč s Lissou?" zeptal se, když jsme dorazili ke svým pokojům.
"Jo, promiň. Víš - holčičí věci." A holčičími věcmi jsem myslela vloupání.
Adrian se zdál trochu zklamaný, ale věděla jsem,že mi nevyčítal naše přátelství. Dal mi malý úsměv a objal mě kolem pasu, sklonil se a políbil mě. Naše rty se setkaly a teplo, které mě vždy překvapilo se šířilo skrze mne. Po několika sladkých okamžicích mě pustil, ale z jeho očích jsem poznala, že to dělal nerad.
"Uvidíme se později," řekla jsem. Dal mi ještě jednu rychlou pusu a pak jsem zamířila do svého pokoje.
Okamžitě jsem vyhledala Lissu, která byla ve svém pokoji. Zírala upřeně na stříbrnou lžičku, a prostřednictvím našeho pouta jsem cítila, co dělá. Snažila se dát sílu ducha do ní,aby ten, kdo se jí dotkne se rozveselil. Přemýšlela jsem, jestli to měla pro sebe, nebo jen náhodně experimentovala. Nechtěla jsem to zjistit z její mysli.
"Lžíce?" Zeptala jsem se pobaveně.
Pokrčila rameny a položil ji. "Hele, není to snadné, ale pořád se držím stříbra. Musím brát to, co můžu dostat."
"No, bylo by to dobré na večírky."
Usmála se a dala nohy na ebenový stolek, který byl uprostřed malého obývacího pokoje. Pokaždé, když jsem ho viděla, nemohla jsem si pomoct, ale vzpomněla si na lesklý černý nábytek, který byl v mém vězení zpátky v Rusku. Bojovala jsem s Dimitrijem s kůlem vyrobeným z nohy od židle."Když o tom mluvíme... Jaký byl večírek?"
"Nebylo to tak zlé, jak jsem si myslela," připustila jsem. "Nikdy jsme si neuvědomila, jaký je Adrianův otec kretén. Jeho máma byla vlastně docela v pohodě. Neměla problém, že spolu chodíme."
"Jo, já jsem ji potkala. Ona je fajn... I když jsem si nikdy nemyslela, že by byla tak laskava, že by ji nevadilo vaše chození. Nepředpokládám, že se její královská výsost ukázala?" Lissa to myslela jako vtip, takže ji moje odpověď vykolejila.
"Ukázala a ...nebylo to hrozné."
"Co? Říkala jsi, že to nebylo hrozné.
"Já vím, já vím. Bylo to šílené. Byla to opravdu krátká pracovní návštěva, jen chtěla vidět Adriana, a chovala se ke mně, jako by ke mně neměla žádné problémy." Nechtěla jsem obtěžovat ponořit se do politických názorů Taťány na školení Morojů k boji. "Samozřejmě, kdo ví, co by se stalo, kdyby zůstala? Možná že by se proměnila v její staré já. To bych potřebovala celou sadu stříbrných kůlů - zastavilo by mě, až bych z ní jeden vytáhla."
Lissa zasténala. "Rose, nemůžeš dělat tyhle druhy vtipů."
Usmála jsem se. "Říkám věci, které by jsi taky chtěla udělat."
To se jí vrátilo úsměv. "Už je to dlouho, co jsem tě slyšela vtipkovat," řekla tiše. Moje cesta do Ruska zlomila naše přátelství - což mi nakonec ukázalo, jak moc pro mě znamenala.
Zbytek času jsme strávily tím, že jsme mluvily o Adrianovi a dalších drbech. Ulevilo se mi, vidět, že se dostala z nálady z Christiana, ale jak den postupoval, její úzkost rostla z naší probíhající misi s Miou.
"Bude to v pořádku," řekla jsem jí, když přišel čas. Mířili jsme zpět přes Soudní dvůr, oblečené v pohodlných džínách a tričkách. Bylo to hezké být volná od školního zákazu vycházení, ale opět jsem v jasném slunečním světle nedopustila cítit velmi skryté pocity. "Bude to snadné."
Lissa mi dala pohled, ale neřekla nic. Strážci byli bezpečnostní síla v našem světě, a tohle bylo jejich sídlo. Vloupání bude něco jiného než snadné.
Mia vypadala rozhodnutá, když jsme se k ní blížily a já jsem cítila povzbuzení z jejího postoje - a že má na sobě všechno černé. Pravda, nebylo to moc užitečné ve slunečním světle, ale všechno tak vypadalo víc tajemný. Byla bych ráda věděla co se stalo s Christianem, a Lissou taky. Opět to byl jeden z těch nejlepších nevysvětlitelných témat.
Mia nám vysvětlila její plán a já jsem upřímně cítila, že máme asi 65 procent na úspěch. Lissa byla neklidná z její role, neboť se jednalo o nátlak na strážce, ale souhlasila, že to udělá. Přešli jsme všechno ještě několikrát a podrobněji a pak vyrazili do budovy, kde sídlila naše operace. Byla jsme tam jednou, když mě Dimitrij vzal za Viktorem do jedné sousedící budovy, kde bylo vězení. Ještě nikdy jsem dříve nestrávila hodně času v hlavní kanceláři, a jak Mia předpovídala, v tuhle dobu tu bylo málo lidí.
Když jsme vešli dovnitř, okamžitě jsme našli recepci, jako byste našli v jiném správním úřadě. Přísný strážce seděl u stolu s počítačem, registrační skříně a stoly všude kolem něj. Nejspíš neměl moc co dělat v této době v noci, ale byl stále ještě ve vysoké pohotovosti. Za ním byly dveře, které upoutaly mojí pozornost. Mia vysvětlila, že to byla brána do všech strážcovských tajemství, k jejím záznamům a hlavní kanceláři - a dohled nad oblastmi, které byly sledovány vysokým-bezpečnostním systémem.
Přísný, nebo ne, ten chlap daroval Mie malý úsměv. "Není trochu pozdě na tebe? Nejsi tady na lekce, viď?"
Usmála se zpátky. Musel to být jeden ze strážců, se kterými udržovala přátelské vztahy za poslední dobu, co tu bydlí. "Ne, jenom jsem přišla s některými mými přáteli a chtěla jim to tu ukázat."
On nadzvedl obočí, když se podíval na mě a Lissu. Mírně kývl na pozdrav. "Princezna Dragomirová. Strážkyně Hathawayová."
Předehnal nás v představení. Bylo to poprvé, co mě někdo oslovil takhle. To mě překvapilo - a se cítila jsem se trochu provinile ze zrady,kvůli které jsme sem přišli.
"To je Don," vysvětlila Mia. "Done, princezna tě chce o něco požádat." Podívala se významně na Lissu.
Lissa se zhluboka nadechla, a já jsem cítila pálení z nátlakové magie přes naše pouto, když na něj upřela pohled. "Done," řekla pevně, "Dejte nám klíče a kódy k záznamům archivu dole. A pak se ujistěte, že kamery v těchto oblastech jsou vypnuty."
Zamračil se. "Proč bych-" Ale, jak její oči pevně sledovaly jeho, nátlak ho začal ovládat. Vrásky na tváři se uhladily a já jsem vydechla úlevou. Spousta lidí byla dostatečně silná, aby odolala nátlaku - zejména od obyčejných Morojů. Lissa byla mnohem silnější, protože ovládala ducha, i když nikdo neví, jestli by ho někdo dokázal překonat.
"Samozřejmě," řekl a vstal. Otevřel zásuvku u stolu a podal Mie sadu klíčů, která je dala okamžitě mě. "Kód 4312578."
Zapamatovala jsem si je a on nám pokynul ke dveřím. Chodba se rozšířila do všech směrů. Ukázal na jedny po naší pravici. "Tady dole. Odbočte vlevo na konci, jděte dolů dvě patra, a ty dveře vpravo."
Mia se na mě podívala, aby se ujistila,že jsem pochopila. Kývla jsem a otočila se zpátky k němu. "Nyní se ujistěte, že kamery jsou vypnuté."
"Vezměte nás tam," řekla Lissa pevně.
Don nemohl odolat jejímu velení, a ona a Mia šly za ním, takže jsem šla na vlastní pěst. Tato část plánu bylo celá na mě, a tak jsem seběhla dolů do haly. Vypadalo to jednoduše, ale stále jsem mohla na někoho narazit- a já neovládala nátlak, aby mi pomohl z potíží.
Donyho pokyny byly absolutně přesný, ale stále jsem ještě nebyla připravena, když jsem pěstí naklikala kód a vstoupila do trezoru. Řady kartoték se táhly dolů po obrovské hale. Neviděla jsem konec. Zásuvky byly naskládané do výšky, a slabé zářivky a děsivé ticho z toho dělaly strašidelný pocit. Strážcovské informace,před 'digitálním' věkem. Bůh ví, jak hodně staré ty záznamy byly. Že by středověké dny v Evropě? Náhle jsem se cítila zastrašená a přemýšlela, jestli bych se z toho mohla vykroutit.
Šla jsem k první skřínce po mé levici, s úlevou zjistila, že byla označena. AA1-četla jsem. Dole bylo AA2 a tak dále. Ach jo. Vypadalo to na několik skříní, než se dostanu z A. Byla jsem vděčná, že organizace byla stejně jednoduchá jako abecední pořadí, ale teď jsem pochopila, proč tyto skříně šly donekonečna. Musela jsem se vrátit více než tři čtvrtiny cesty dolů do místnosti,abych se dostala k T. Až když jsem došla k TA27, našla jsem složku pro vězení Tarasov.
Zalapala jsem po dechu. Složka byla silná, plná nejrůznějších dokumentů. Byly tam stránky o vězení v historii a jeho migraci vězňů, stejně jako plány pro jeho umístění. Nemohla jsem tomu uvěřit. Tolik informací. . . Ale co budu potřebovat? Co by bylo užitečné? Odpověď přišla rychle: všechno. Zavřela jsem zásuvku a strčila složku pod ruku. Ok. Čas, abych odsud vypadla.
Otočila jsem se a začal jít ve směru, odkud jsem přišla. Teď, když jsem měla, co jsem potřebovala, naléhavost v útěku na mě tlačila. Byla jsem skoro tam, když jsem zaslechla tiché cvaknutí a dveře se otevřely. Ztuhla jsem, dhampýr, zkoumala jsem kroky. Ztuhl stejně, jasně úžasem, a vzala jsem to jako malé požehnání, když mě hned nepřišpendlil ke zdi a nezačal mě vyslýchat.
"Ty jsi Rose Hathawayová," řekl. Dobrý bože. Je tady někdo, kdo neví, kdo jsem?"
Napjala jsem se, nevěděla, co teď očekávat, ale mluvila jsem, jako by naše setkání zde bylo naprosto logické. "Vypadá to tak. Kdo jste vy?"
"Michail Tanner," řekl stále ještě zmateně. "Co tady děláš?"
"Jednu záležitost," řekla jsem bezstarostně. Pozvedla jsem složku. " Strážci mě sem pro něco poslali."
"Lžete," řekl. "Jsem strážce na archivní povinnosti. Pokud by někdo něco potřeboval, poslali by mě."
Ou, do prdele. Náš skvělý plán selhal. Přesto, jak jsem tam stála, podivná myšlenka přišla ke mně. Jeho vzhled jsem vůbec nepoznávala: kudrnaté hnědé vlasy, střední postavy, třicítka. Docela hezký, opravdu. Ale jeho jméno. . . něco o jeho jméně. . .
"Paní Karpová," vydechla jsem. "Vy jste ten,... Byl jste zapletený s paní Karpovou."
Ztuhl, modré oči se ostražitě zúžily. "Co ty o tom víš?"
Polkla jsem. To, co jsem udělala - nebo se snažila udělat pro Dimitrije - nebylo bez minulosti. "Vy jste ji miloval. Šel jste ji zabít po tom, co... Co se přeměnila."
Paní Karpová byla učitelka na naší škole před několika lety. Byla uživatelka ducha a jak temné účinky jí začínaly dohánět k šílenství, udělala to jediné, co mohla, aby si zachránila mysl: stala se Strigojkou. Michail, její milenec, udělal to jediné, o čem věděl, že může ukončit to zlo:najít a zabít ji. Napadlo mě, že stojím tváří-v-tvář hlavnímu hrdinovi příběhu lásky zdaleka ne tak dramatické jako mé vlastní.
"Ale vy jste ji nikdy nenašel," řekla jsem tiše. "Že jo?"
Trvalo mu dlouho než odpověděl, oči na mě silně upíral. Přemýšlela jsem, na co myslí. Na ní? Jeho vlastní bolesti? Nebo mě zkoumal?
"Ne," řekl nakonec. "Musel jsem přestat. Strážci mě potřebovali víc."
Mluvil o tom klidně, kontrolovaným způsobem-v čemž strážci vynikali-, ale v jeho očích jsem viděla zármutek - zármutek, který jsem více než chápala. Váhala jsem, ale musela jsem zkusit svou poslední šanci, abych nebyla zatčena a neskončila ve vězeňské cele.
"Já vím... Vím, že máte všechny důvody,aby jste mě odsud vyvedl a zavřel mě. To je to, co by jste měl udělat - to, co bych udělala taky. Ale věc se má tak... " Opět jsem ukázala na složku. "No, já jsem někdo, kdo se snaží dělat to, co jsi dělal ty. Snažím se někoho zachránit."
On zůstal klidný. On si pravděpodobně myslel, že slovem 'zachránit' mám na mysli 'zabít'. Když věděl, kdo jsem, musel vědět, kdo byl můj učitel. Jen málo lidí vědělo o mém romantickém vztahu s Dimitrijem, ale že se jednalo o něho, bylo předem jasné.
"Je to marný, víš," řekl Michail konečně. Tentokrát se mu trochu zlomil hlas. "Snažil jsem se... Snažil jsem tak tvrdě, abych ji našel. Ale když zmizí..., Když nechtějí, aby se našli..." Zavrtěl hlavou. "Neexistuje nic, co můžeme udělat. Chápu, proč to chceš udělat. Věř mi, já to vím. Ale je to nemožné. Už ho nikdy nenajdeš, pokud to on nebude chtít."
Uvažovala jsem, kolik bych toho mohla říct Michailovi - kolik bych měla. Napadlo mě, že kdyby byl někdo jiný na tomto světě, kdo by pochopil, čím si procházím, bylo by to tento člověk. Kromě toho, jsem neměla mnoho možností.
"Věc se má tak, že já ho mohu najít," řekla jsem pomalu. "Sleduje mě."
"Co?" Michail zvedl obočí. "Jak to víš?"
"Protože, ehm, posílá mi o tom dopisy."
Ten divoký bojovník se okamžitě vrátil. "Když tohle víš, když ho můžeš najít . . . měla bys ho zabít."
Trhla jsem sebou nad těmi posledními slovy a znovu se bála, co jsem měla říct dál." Věřil bys mi, kdybych ti řekla, že je způsob, jak ho zachránit?"
"Myslíš tím, zničit ho."
Zavrtěla jsem hlavou. "Ne. . . Mám na mysli ho opravdu zachránit. Způsobem, jak ho vrátit zpátky."
"Ne," řekl Michail rychle." To je nemožné."
"To nemusí být. Znám někoho, kdo to udělal -, kdo změnil Strigoje zpátky." Dobře, to byla malá lež. Já ho vlastně ještě neznala, ale měla jsem v úmyslu dostat se do vězení k někomu-někomu-kdo- někoho znal...
"To je nemožné," Michail opakoval. "Strigojové jsou mrtví. Nemrtví. Je to stejné."
"Co kdyby tu byla šance?" Řekla jsem. "Co když by se to dalo udělat? Co když by se paní Karpová - Soňa - mohla stát Morojkou znovu? Co kdybyste mohli být zase spolu?" Znamenalo by to, že by se stala znovu bláznem, ale to bylo vedlejší.
Bylo to jako věčnost, než odpověděl a moje úzkost rostla. Lissa nemůže používat nátlak navždy, a Mia řekla, že musím být rychlá. Tento plán se rozpadne jestli se nedostanu brzy ven. Přesto jsem ho úmyslně pozorovala, viděla, že jeho tvář váhá. Po celou tu dobu, on stále miluje svou Soňu.
"Jestli to, co říkáš, je pravda - a já tomu nevěřím - pak jdu s tebou."
Wau, ne. To nebylo v plánu. "To nejde," řekla jsem rychle. "Už mám na své straně pár lidí." Další malá lež. "Přidání dalších by to mohlo zničit. Nedělám to sama," řekla jsem, přerušila jeho další argument. "Pokud mi opravdu chceš pomoct - opravdu chceš mít šanci, aby se mohla vrátit - musíš mě nechat jít."
"Neexistuje způsob, jak to může být pravda," opakoval. Ale v jeho hlase byly pochybnosti a já jsem pokračovala.
"Můžeš mi dát tu šanci?"
Další mlčení. Začala jsem se teď potit. Michail zavřel na chvíli oči a zhluboka se nadechl. Pak ustoupil a pokynul ke dveřím. "Jdi."
Málem jsem uklouzla,když jsem okamžitě popadla za kliku. "Děkuji ti. Děkuji moc."
"Mohl bych z toho mít spoustu problémů," řekl unaveně. "A pořád nevěřím,že je to možné."
"Ale doufáš v to."
Nepotřebovala jsem odpověď,abych věděla, že jsem měla pravdu. Otevřela jsem dveře, ale než jsem vyšla ven,zastavila jsem se a podívala se na něj. Tentokrát už neskrýval smutek a bolest v jeho obličeji. "Jestli to myslíš... Pokud mi chceš pomoci... Tam by mohl být způsob, jak můžeš."
Další kousek puzzle zapadl na své místo, což jsem moc potřebovala. Vysvětlila jsem, co jsem od něj potřebovala a byla jsem překvapena, jak rychle souhlasil. Byl opravdu jako já, uvědomila jsem si. Oba jsme věděli, že myšlenka, vrátit Strigoje zpět je nemožná. . . a přesto jsme oba doufali, že je to možné.
Po tom jsem sama utekla zpět nahoru. Don nebyl u svého stolu a já jsem přemýšlela, co s ním Mia udělala. Nečekala jsem,abych to zjistila a místo toho šla ven, pryč na malé nádvoří,kde jsme domluvili naše setkání. Mia a Lissa tam čekaly. Již nepozorná úzkostí, jsem se otevřela poutu a cítila Lissino rozčilení.
"Díky Bože," řekla, když mě viděla. "Myslely jsme, žes byla přistižena."
"No... Je to dlouhý příběh." Nenamáhala jsem se ho říct. "Dostala jsem, co jsem potřebovala. A... Skutečně mnohem více. Myslím, že to můžeme udělat." Mia mi dala pohled, který byl křivý a teskný. "Přeju si vědět, co se chystáte dělat."
Zavrtěla jsem hlavou. "Ne," odpověděla jsem. "Nejsem si jistá, že bys chtěla."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama